من، رضا قاسمی، دلسا و تحمل دیگران یا Tolerance Camp

ما ایرانی ها به شدت تحمل یکدیگر را نداریم، این موضوع دیروز دوباره برایم بزرگ شد زمانی که این خصلتی را که همیشه با آن مبارزه می کردم، از زیر لایه های وجودم یکباره بیرون زد، مثل اینکه مبارزه هنوز تمام نشده باشد.

ماجرا از این قرار بود که آکادمی موسیقی گوگوش رو دیده بودم، این برنامه را از این جهت می بینم که روزهایی که در خانه تنها ام با دوستی آن سر دنیا این شو را می بینیم و کامنت هایمان را در اسکایپ رد و بدل می کنیم و خوش می گذرد و می خندیم و بعد متعصب می شویم و اشتباه های خواننده مورد علاقه مان را نمی بینیم و بقیه را از دم تیغ می گذرانیم، مثل زمان هایی که با وجود اینکه بازی استقلال و پرسپولیس اندازه آب بینی بز هم برایم ارزش ندارد، اما اگر دوستان باشند و بخواهند ببیند، حتمن من هم طرفدار آبی ها می شوم برای داشتن دو ساعت خنده و سرگرمی و  کُرکُری خواندن.

خب تمام این بازی ها در قسمت خودآگاه روان مان وجود دارد و از دست خارج نمی شود، اما دیشب هنگام خواندن کامنت رضا قاسمی در باره السا، این موضوع برای لحظاتی از دست خارج شد.

مدتی پیش رضا قاسمی بعد از اینکه این خواننده یک آهنگ نسبتا خوب را اجرا کرده بود در مدح او نوشته ی کوتاهی نوشه بود (اینجا) که با این مضمون خاتمه پیدا می کرد که او هر آهنگی را که خوانده است از خواننده اصلی آن بهتر خوانده است و نوید تولد یک خواننده بسیار بزرگ و غولی زیبا را در موسیقی پاپ ایران داده بود.

جدای از اینکه این موضوع را طبع نویسنده آن مطلب می دانستم، اما اندکی تعجب کردم، خب نا سلامتی آقای قاسمی سالهاست موسیقی کار می کند و با اینکه به عنوان نویسنده ای چیره دست بیشتر شناخته شده است، اما در موسیقی هم کارهای بسیار خوبی ارائه داده است. چطور است که وی به این سادگی قضاوت می کند و الخ. گذشت تا به دیشب که دوباره متن جدیدی را در مورد السا از آقای قاسمی دیدم (اینجا) و پس از خواندن هفت هشت سطر آن برافروخته شدم که ایشان چند نکته را بیش از حد بزرگ کرده بودند و اعتبار بیش از اندازه ای را به خواننده ای دادند که حداکثرش دریا دادور بشود. و هنگامی که دیدم یکی دو آهنگی را که من دوست می داشتم به تندی عتاب کرده بود و تلویحن مزخرف خوانده بود، در سرم از کوره در رفتم.

نمی دانم چطور اسیر این دام شدم، شاید با آن یکی دو آهنگ که داریوش و کوروش یغمایی خوانده بودند خاطرات زیادی را داشتم، شاید درگیر این شدم که یکی از بهترین نویسندگان ایرانی از نظر من که موسیقی را هم خوب می شناسد اینگونه از نظر خویش که مورد پسند من نبود دفاع می کرد، شاید دوست نداشتم فرد مورد احترام من در دیدگاه من اشتباه کند، شاید درگیر سایه های وجودم شدم که تایید انسان های موفق و مورد تاییدم را نیاز دارد، شاید صبر نکردم که دو سطر پایین تر را نیز بخوانم که دلیل این موضوع توضیح داده شده بود، شاید زود تر از همیشه قضاوت کردم در سرم اجازه ندادم رضا قاسمی بگوید السا را چگونه و برای چه سبک خواندنی می پسندد، شاید فراموش کردم که هر انسانی حق دارد نظر خود را داشته باشد، شاید فراموش کردم آن انسان می تواند نظر خویش را ابراز کند، شاید فراموش کردم سلیقه و معیار انسان ها از زیبایی متفاوت است، و شاید های بسیاری که همه در کسری از ثانیه می توانست واقع شده باشد.

وقتی که آن ثانیه گذشت، به خود آمدم و شرمنده از وجدان خویش، همه ی آن شاید ها را به یاد آوردم و مد نظر قرار دادم. اما خب آن ثانیه گذشته بود و آن اتفاقِ نباید، افتاده بود، شاید فکر کنید موضوع مهمی نبود و اتفاقی که نیافتاد و من سریع به اشتباه خود پی بردم، اما نکته ی ماجرا این است که "ما"، می خواهم این ما را به جماعت ایرانی محدود کنم گرچه این جماعت بزرگ تر باشد، در دوره ای و با جامعه ای بزرگ شدیم که توان تحمل را هیچ به ما یاد نداد و حتی از ما ستاند و این رذیلت اخلاقی آنقدر در ما نهادینه شده است که در موضوعات به این بی اهمیتی، حتی من که به کُنه ارزش تحملِ دیگران و نظراتشان واقف هستم و مدت ها برای داشتن این خوبی تلاش کرده ام، اینگونه برای کسری از ثانیه همه چیز از دستانم خارج می شود، حال شما این موضوع را در ابعاد دیگر ببینید، فردی با پیشینه خانوادگی و روحی و روانی ای دیگر از "ما" در همان کسری از ثانیه آبرویی را می برد، دیگری در مسندی در همان کسری از ثانیه قضاوت ناحقی می کند، آن یکی در همان زمان کوتاه با دیگری گلاویز می شود، یک نفر دیگر چاقو و قمه می کشد و آن یکی در همان کسری از ثانیه ماشه را می چکاند و در ابعاد بزرگ تر جامعه ای را از حق خودش محروم می کند. این کسری از ثانیه برای دیگران شاید روزی و ماهی و سالی، دهه ای و حتی طولانی تر باشد. اینگونه می شود که "ما" آن یکی را قبول نداریم، مسخره می کنیم، به تندی به مخالف خود می تازیم و حتی هیچ گاه نمی توانیم در مقابل رقیب یا دشمن مشترک نیز یکدیگر را تحمل کنیم و این دور باطل ادامه می یابد و ادامه می یابد و همچنان دور خود خواهیم چرخید. به نظرم "ما" نیاز به یک کمپ تحمل داریم، نمی دانم این Tolerance Camp ی که در فیلم ها و کارتون های اروپایی و امریکای هست واقعن وجود دارد یا نه، اما "ما" به شدت به آن محتاجیم. خب در کشورمان که تحمل کردن به فرموده مذموم است، اما "ما" هر کدام می بایست در گوشه ی خانه ی مان این کمپ را به راه کنیم و هر روز مدتی را در آن به سر ببریم تنها و یا با دیگر دوستان. این کمپ حتی می تواند در ذهن شما باشد و قوانین زیادی ندارد، اما مهمترین آن این است که  می بایست دیگری را تحمل کنیم. 

 

پ.ن: من همچنان با نظر آقای قاسمی عزیز مخلاف ام، اما نظر ایشان را درک می کنم، اینجا از نظر ایشان نکته نحوی روایتِ موضوع حسادت است، چون باید اذعان کنم از تمپو و تنظیم آهنگ حسودی داریوش، حسادت احساس نمی شود. بلی نحوه ی روایت ماجرا از زبان یک نوسینده زبردست بسیار مهم است و با توضیحاتی که ایشان داده اند من به واقعیت نظر ایشان واقع شدم

پ.ن2: این نظر آقای رضا قاسمی ست در مورد روایت آهنگ حسودی : مضمون این ترانه حسادت است؛ یعنی قلمرو فلاکتِ آدمی. و داریوش، به سیاق همیشگی، این ترانه را خیلی جدی و غم‌انگیز اجرا کرده است. حالا می‌فهمیدم چرا اصلاً در خاطرم نمانده بود او هم این کار را اجرا کرده است(اجرای مرجان را که بکل بی‌خبر بودم؛ چون از آنهمه خواننده‌ی پاپ فقط کارهای چهار پنج نفر برایم جالب بود).
دلسا، پیش از هرچیز، آن وراجی‌های تنظیم کننده‌ی آهنگ را دور می‌ریزد. بعد هم تمپوی کار را آرام می‌کند؛ چیزی که روح می دمد در کالبد این آهنگ و ارتقاعش می دهد از یک آهنگ معمولی به آهنگی با نغمه‌های دلنشین. کارهای دیگری هم البته می‌کند(مقایسه کنید آن «وای» گفتن داریوش را با «وای»‌ای که دلسا می‌گوید). کار مهم او اما اجرای این آهنگ با آن لبخندهای دلرباست. حالا ما با راوی‌ای سرو کار داریم که به ماجرای حسادت خودش می‌خندد و روایت را از قعر فلاکت نجات می‌دهد. این یعنی یک شعور وحشتناک. هر حرکت دلسا به هنگام اجرا دقیق و معنادار است: حرکات به‌غایت اکسپرسیو چهره‌اش، حرکات دستش، تکان‌های گاه به گاه گیتارش، آن ضربه‌های موثری که گاه به صفحه‌ی گیتار می‌زند، آن حرکت شانه به ناز، آن دستی حتا که برای پس زدن موهایش بالا می‌برد... همه‌ی اینها بخشی از اجرای اوست.

/ 2 نظر / 70 بازدید
ندا

نمیدونم این کمپ تحمل چیه ولی من به جای تحمل ترجیح میدم واژه پذیرش اونم به معنای پذیرش تفاوت هایی که بین ما هست و بازهم همدیگر رو به رسمیت میشناسیم است وگرنه که تحمل سقفی دارد و آستانه ایی ودر پی آن عواقبی ولی پذیرش صبوری داره و صبر سقف و آستانه نداره و اجازه میده خودمان را در آیینه طرف مقابل، فرافکنی ها و قضاوت های خودمان را ببینیم. از اینکه این آگاهی درت متولد و متبلور شد که در یه لحظه خودتو ببینی و در فضایی آنرا اذعان کنی و در معرض عموم قرار بدی خیلی بهت تبریک میگم من شخصا هنوز همچنین جسارتی را در خودم نمیبینم، این همون بلوغی که به دنبالش پختگی میاد،دست مریزاد[گل]

حامد

اگه تو متنت از عکدمی و داریوش که از هر دوشون بدم میاد استفاده نمی کرردی به کامنت درست و حسابی مهمونت می کردم ولی خب...